ARCHIMEDES
O jeho ivote máme málo overených správ.Narodil sa v roku 287 pred našim letopoctom v Syrakúzach na Sicílii v rodine astronóma Fydia. Študoval v Alexandrijskom Museione.S jeho ucencami, najmä s Eratosténom,udriaval styky po celý ivot.Archimedes skounštruoval v Egypte vodné cerpadlo so skrutkovitou trubicou, navinutou okolo osi.Otácaním skrutkovitej trubice sa z Nílu cerpala voda a pouívala sa na zavlaovanie(Archimedova skrutka).Pripisuje sa mu vcelku asi 40 mechanických vynálezov.Zostrojil tie kladkostroj, pomocou ktorého pritahoval plne naloené lode k brehu.Jeho mechanizmy sa zakladali väcšinou na vyuití zákona páky.
V tejto súvislosti sa traduje jeho výrok:Dajte mi pevný bod a ja pohnem Zemou.Vybudoval rôzne obranné a útocné stroje, vdaka ktorým Syrakúzy pocas druhej púnskej vojny tri roky odolávali rímskej presile.O jeho smrti v roku 212 pred našim letopoctom existuje niekolko legiend.Najznámejšia je táto:Archimedes kreslil v piesku nejaké geometrické obrazce, ked sa objavil rímsky vojak, ktorý sa zúcastnil dobývania Syrakúz.Archimedes nan varovne zavolal:Noli tangere circulos meos! (Nedotýkaj sa mojich kruhov).Vojak však Archimeda zavradil napriek výslovnemu zákazu vojvodcu Marcella.
Aj Archimedov najznámejší objav-objav hydrostatického zákona je opradený legendami. Marcus Vitruvius Pollio v deviatej knihe cyklu O stavitelstve, vydanej asi roku 25 pred našim letopoctom, píše o tom, ako syrakúzsky král Hierón poveril Archimeda, aby preskúmal, ci v zlatej korune, ktorú si objednal, nie je primiešané striebro. Píše:,,Archimedes, horlivo sa zaoberajúc týmto, prišiel náhodou do kúpela, a ked tam vstúpil do kade, zbadal, e voda vystupuje z kade v rovnakej miere, v akej do nej coraz hlbšie ukladal svoje telo. Len co prišiel na dôvod tohto javu, nezotrval tam, ale natešený z kade vyskocil a utekajúc nahý k svojmu domu, hlasne zvestoval, e našiel, co hladá.Lebo v behu krical po grécky:heuréka, heuréka (našiel som, našiel som).“
Aristoteles>>
Pytagoras>>
Blaise Pascal>>
Albert Einstein>>
Tales>>
Avicenna>>
Euklides>>
Leonhard Euler>>
Viete Francois>>
Gottfried Wilhelm Leibnitz>>
Leonardo da Vinci>>