[Zoznam študentov] [Profil
absolventa] [Plán práce] [Rada rodičov] [Organizačný poriadok]
[Prístup k informáciám]
[Stanovy] [Zoznam členov] [Plán zasadnutí] [Rozpočet] [Zápisnice]
STANOVY
Rodičovského združenia pri Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši
I. Všeobecné zásady
Rodičovské združenie pri Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši (ďalej už iba Rodičovské združenie) je nezávislé združenie rodičov alebo iných zákonných zástupcov detí, ktorým boli tieto zverené do výchovy a sú žiakmi daného gymnázia.
Rodičovské združenie je právnickou osobou, vystupuje v právnických vzťahoch svojim menom a nesie zodpovednosť, ktorá vyplýva z týchto vzťahov. Rodičovské združenie je zriadené na dobu neurčitú.
Poslaním Rodičovského združenia je:
Spolupracovať s pedagogickými pracovníkmi školy pri výchove a vzdelávaní žiakov zabezpečením kvalitného pôsobenia založenom na princípoch humanizmu, vlastenectva, vedeckosti a demokracie.
Zabezpečovať ochranu práv žiakov, ktoré sú zakotvené v "Deklarácii práv dieťaťa" medzinárodnej organizácie UNESCO s dôrazom na rešpektovanie jeho osobnosti. Zabezpečiť ochranu záujmov rodičov žiakov, vyplývajúcich z ich prvoradej zodpovednosti za výchovu detí v zmysle zákona o rodine. Zabezpečiť ochranu učiteľov, s morálnym kreditom, proti nátlakovým skupinám a intrigánstvu.
Podporovať úsilie vedenia školy a školského zariadenia, učiteľov a ostatných pedagogických pracovníkov vo výchovno vzdelávacom procese najmä:
podnecovaním uplatňovania najmodernejších vedeckých poznatkov pri skvalitňovaní výchovno vzdelávacieho procesu, foriem a metód vyučovania,
zúčastňovaním sa na riešení výchovných problémov a na obrane žiakov pred škodlivými vplyvmi, stresami, negatívnymi metódami vo výchove, na ochrane ich zdravia a podporovaním ich zdravého telesného a duševného vývinu,
pomocou pri výchove žiakov mimo vyučovania, pri organizovaní mimoškolskej telesnej výchovy, školských výletov, exkurzií, lyžiarskych a plaveckých kurzov a škôl v prírode, pričom úzko spolupracovať aj s orgánmi miestnej samosprávy a štátnej správy,
spolurozhodovaním pri zabezpečovaní racionálneho stravovania žiakov, ochrany životného prostredia a podmienok pobytu žiakov v škole,
spoluprácou pri technickom vybavení školy a využívaní audiovizuálnej a výpočtovej techniky.
Napomáhať rozvoju družobných stykov s ostatnými školami na území Slovenskej republiky ako aj v zahraničí.
Spolupracovať s detskými a mládežníckymi organizáciami pri rozvoji záujmovej činnosti žiakov.
4. Úlohou Rodičovského združenia je:
Zhromažďovať a riešiť názory a námety, pripomienky a požiadavky rodičov, týkajúce sa výchovy a vzdelávania žiakov.
Rokovať s riaditeľom a ostatnými pedagogickými pracovníkmi školy o základných výchovno - vzdelávacích otázkach žiakov, pri vzájomnom rešpektovaní sa v duchu partnerstva.
Zabezpečiť spoluprácu so všetkými občianskymi iniciatívami ako aj s riadiacimi školskými orgánmi, zabezpečiť zastúpenie členov rodičovského združenia v rade školy.
5. Práva a povinnosti členov rodičovského združenia:
Členstvo v Rodičovskom združení vzniká zápisom do zoznamu členov združenia.
Členovia Rodičovského združenia majú právo:
voliť a byť volení do orgánov Rodičovského združenia,
vyjadrovať sa prostredníctvom združenia k práci školy, podávať podnety a kritické pripomienky a byť spätne informovaní, ako sú ich pripomienky riešené.
Členovia Rodičovského združenia sú povinní dodržiavať tieto Stanovy.
Členovia Rodičovského združenia môžu dobrovoľne vstupovať aj do iných organizácií a združení, ktoré majú podobné ciele a aktívnou spoluprácou s nimi napomáhať poslaniu Rodičovského združenia.
Členovia Rodičovského združenia môžu navrhovať rodičov do regionálnych a vyšších orgánov, vytváraných nadriadenými orgánmi.
II. Zásady práce jednotlivých orgánov Rodičovského združenia.
A) Rada rodičovského združenia školy (RRZŠ, ďalej iba Rada)
Rada je najvyšším orgánom Rodičovského združenia školy. Je tvorená zástupcami jednotlivých tried, ktorí boli demokraticky zvolení na schôdzach triednych združení a majú tak plnú dôveru rodičov. Jej funkčné obdobie je jeden školský rok.
Rada zasadá podľa potreby, minimálne však jedenkrát za štvrťrok. Zasadnutia Rady a môže zúčastniť každý rodič, ktorý o to prejaví záujem.
Rada si demokratickým spôsobom volí za svojho stredu výbor a revíznu komisiu. Členovia výboru a revíznej komisie volia predsedov týchto orgánov. Výbor je zložený spravidla z predsedu, tajomníka a pokladníka. Revízna komisia je spravidla trojčlenná.
Výbor je zložený spravidla z predsedu, tajomníka a pokladníka. Revízna komisia je spravidla trojčlenná.
Predseda : riadi činnosť Rady, pripravuje k prerokovávaniu základné obsahové otázky, rieši operatívne úlohy v zmysle prijatých uznesení a plánu práce Rady.
Tajomník : zastupuje predsedu počas jeho neprítomnosti a vedie základnú dokumentáciu Rady.
Pokladník : vedie základnú dokumentáciu o hospodárení s majetkom Rady. Spracováva návrh rozpočtu na daný školský rok a podáva podľa potreby informácie o hospodárení.
Predseda revíznej komisie : riadi prácu revíznej komisie a zameriava ju na kontrolu účelného a hospodárneho čerpania finančných prostriedkov a na šetrenie s materiálom Rady, o čom pravidelne jedenkrát za rok podáva správu na zasadaní Rady.
Rada úzko spolupracuje s radou školy a vedie rovnocenný dialóg s vedením školy a s ostatnými jej pedagogickými pracovníkmi, ktorých v prípade potreby prizýva na svoje zasadnutia. Rada na svojich zasadnutiach prerokúva zásadné otázky výchovy a vzdelávania žiakov, pedagogickej osvety a všetky dôležité otázky týkajúce sa žiakov a rodičov celej školy. Rieši pripomienky rodičov. V tomto smere koordinuje činnosť jednotlivých všetkých triednych združení.
V súlade s poslaním Rodičovského združenia sa Rada zameriava hlavne na:
výchovné a vzdelávacie otázky,
záujmovú a kultúrnu činnosť,
športovú činnosť žiakov a rodičov,
hospodárske otázky,
spoluprácu s detskými a spoločenskými organizáciami,
ďalšie oblasti podmienok, ktoré vzniknú zo zabezpečovania pedagogického procesu.
Všetky tieto otázky Rada konkretizuje vo svojom Termínovom a obsahovom pláne zasadaní na daný školský rok.
B) Triedne rodičovské združenia
Sú hlavným článkom organizačnej štruktúry rodičovského združenia na škole. Prerokovávajú aktuálne otázky výchovy a vzdelávania žiakov školy a inú činnosť žiakov a rodičov jednotlivých tried.
Najvyšším orgánom triednych rodičovských združení sú triedne schôdze, ktoré sa konajú podľa potreby, najmenej však jedenkrát za polrok. Na nich sa demokratickým spôsobom volí zástupca do Rady, ktorý zvoláva a riadi schôdze triedneho združenia, na ktoré pozýva triedneho učiteľa a podľa potreby aj iných učiteľov školy.
III. Zásady hospodárenia Rodičovského združenia
Príjmy Rodičovského združenia tvoria členské príspevky, výnosy z akcií združenia, výnosy z jeho majetku, dobrovoľné príspevky členov nad rámec povinných príspevkov, účelové príspevky a dary.
Členské príspevky sa platia v termíne stanovenom Radou. Príspevky vyberajú členovia Rady - zástupcovia tried, prípadne triedni pokladníci. Členský príspevok pozostáva z povinnej čiastky, platenej ročne na každého člena (rodiny, prípadne študenta) Rodičovského združenia, ktorej výšku stanovuje Rada, a ktorý sa odovzdá do rozpočtu tejto Rady. Ďalej pozostáva z dobrovoľnej čiastky, ktorej výšku a využitie určuje schôdza triedneho združenia.
Povinná časť členských príspevkov sa odovzdáva spoločne s menným zoznamom prispievateľov Rade. S dobrovoľnou časťou príspevkov hospodária triedne združenia podľa týchto zásad a vlastného demokratického rozhodnutia vyjadreného v rozpočte. Peňažné dary sa evidujú na osobitnom zozname a sú na účte zvlášť vyznačené.
Všetky finančné prostriedky sa ukladajú v peňažnom ústave na bežnom účte alebo vkladnej knižke. Podpisové právo má predseda, pokladník a tajomník výboru.
Orgány Rodičovského združenia hospodária s finančným prostriedkami podľa schváleného Rozpočtu Rady na daný školský rok.
Rozpočet Rady a jeho zmeny schvaľuje schôdza Rady, zmeny do 500,- Sk sú v právomoci jej predsedu.
Rozpočet triedneho združenia a jeho zmeny schvaľuje schôdza triedneho združenia, pričom zmeny do 1.000,- Sk sú v právomoci ich výborov.
Čerpanie finančných prostriedkov z jednotlivých kapitol Rozpočtu sa pravidelne sleduje na základe účtovných dokladov a záznamov v pokladničnom denníku. Správu o hospodárení podáva pokladník na schôdzach triednych združení alebo Rady.
Finančné prostriedky Rodičovského združenia sú oddelené od finančných prostriedkov školy. Finančné prostriedky sa vynakladajú na bežné náklady spojené s činnosťou Rodičovského združenia a na akcie, ktoré sa nedajú plne uhradiť z finančného rozpočtu školy a sú v súlade s poslaním a úlohami Rodičovského združenia.
Veci trvalej hodnoty sa evidujú v Knihe inventára. Inventarizácia majetku sa vykonáva jedenkrát ročne pri ukončení školského roka, pri odovzdávaní funkcie pokladníka a predsedu a pri revízii hospodárenia revíznymi orgánmi.
IV. Zánik rodičovského združenia
Rodičovské združenie a jeho orgány zaniknú pri zrušení školy alebo z vlastného rozhodnutia všetkých triednych Rodičovských združení.
Pri zániku Rodičovského združenia vykoná Rada a triedne Rodičovské združenia zúčtovanie majetku s dôrazom na:
Sústredenie finančných prostriedkov a majetku, vyrovnania všetkých záväzkov a dlhov a určenie likvidátora.
Prednostný odpredaj movitého a nemovitého majetku ostatných Rodičovským združeniam podľa ich záujmu. Likvidačné prebytky pripadnú zriaďovateľovi školy, ktorý ich použije na školské účely.
Prejednané a schválené na zasadnutí Rady Rodičovského združenia pri Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši dňa 11.12.1995