Internetová stránka predmetovej komisie Náuky o spoločnosti Gymnázia M.M. Hodžu v Lipt. Mikuláši
 
       
Menu
 
  Etická výchova
   
Domovská stránka
Maturtné otázky
Soč-EÚ
Náuka o spolo
nosti
Ekonómia
Psychológia
Estetická výchova
Etická výchova
Hudobná výchova
Evanjelické nábo~enstvo
Katolícke nábo~enstvo
Informácie o predmetovej komisii
 

VÝVOJ EKONOMICKÉHO MYSLENIA
PREDHISTÓRIA:

1. starovek – tvoria ju myšlienky pochádzajúce z predhistorického Grécka (od Platóna, Aristotela, ….), pozoruhodné sú ekonomické názory mysliteľov starovekého Ríma (od Senecu, Cicera).

2. stredovek – ekonom. Myslenie sa rozvíjalo v duchu kresťanského učenia, vrcholilo v učení Tomáša Akvinského.

3. novovek – vznikali samostatné ekonomické vedy – teórie. Prvou takouto teóriou je teória Merkantilizmu – v centre jej záujmu boli praktické otázky hospodárskeho života, cieľom bola bohatá, hospodársky vyspelá krajina.

HISTÓRIA EKONOMICKÉHO MYSLENIA
Klasická ekonómia – Adam Smith – hlásateľ hospodárskej slobody = liberalizmu, za základ fungovania trhovej ekonomiky pokladal slobodu človeka, slobodu vlastníctva a podnikania. Tvrdil, že hodnotou určuje množstvo práce vynaloženej na výrobu tovaru.

Marxistická ekonómia – Karl Marx – vychádzal z učenia Smitha a Ricarda. Rozvinul teóriu pracovnej hodnoty. Rozlišoval pojmy práca a prac. sila – ako schopnosť človeka pracovať – vytvárať nadhodnotu.

Neoklasická ekonómia – vychádza zo zákonu trhu a predpokladá existenciu dokonalej konkurencie

Keysnesová ekonómia - americký ekonóm Keynes – vytvoril teóriu, ktorej cieľom bolo zdôvodniť nevyhnutnosť štátnych zásahov do trhovej ekonomiky, jeho teória vznikla v období hospodárskej krízy.

Súčasné ekonómie – Moneralizmus – vidí problém v trhovej ekonomike ako dôsledok zásahu štátu do ekonomiky. Zásah štátu priznáva len v oblasti regulovania množstva peňazí v obehu prostredníctvom emisnej banky. Predstaviteľom je americký ekonóm Milton Friedman.

- Teória racionálnych očakávaní

- Ekonómia ponuky

DEFINÍCIA EKONÓMIE

- skúma na základe čoho a akým spôsobom spoločnosť rieši problém vzácnosti, pomáha riešiť základné ekonomické problémy.

- skúma spôsob výroby, využitia vzácnych statkov

- ako veda vznikla v 18 stor., zakladateľ je Adam Smith – dielo “BOHATSTVO NÁRODOV“.

- Súvisí so vznikom kapitalistického tovarového hospodárstva. Koncom 19 stor. Sa rozčlenila na

2 časti:

Mikroekonómia – skúma správanie sa jednotlivcov, podnikov, firiem, domácností. Zaoberá sa vytváraním cien jednotlivých druhov tovarov, vysvetľuje prečo vzniká nezamestnanosť, ako funguje trh.

Makroekonómia – zaoberá sa ekonomikou ako celok, zaujíma ju celkový dopyt a ponuka tovarov a služieb, inflácia, národno-hospodárske výsledky, úloha štátu v ekonomike.

Pozitívna ekonómia – skúma ekonomiku takú, aká je, opisuje fakty a ekonomické vzťahy medzi subjektami. Hľadá odpovede na otázky, aký je ekonomický život, nie aký by mal byť.

Normatívna ekonómia – čo najpresnejšie opisuje ekonomickú realitu a objasňuje fakty ek. Života, hodnotí a dáva odporúčania ako riešiť konkrétne problémy.

DEFINÍCIA EKONOMIKY

- organizovaný systém výroby, rozdeľovania, výmeny a

spotreby statkov

- prakticky využíva poznatky ekonómie ako vedy

 
 
 
 
 
Designed by BDG & WT